Komprese: zaklínadlo výkonu
Kompresní podkolenky reprezentují zbrusu nový fenomén v oblasti sportovní přípravy: je jejich použití založeno na vědě nebo je to jen marnivost?
Kompresní podkolenky jsou založeny na úvaze, že aplikací tlaku na tělo a z měkkých tkání samozřejmě i na svaly se zlepší návrat žilní odkysličené krve z periferie k srdci. To je fakt, který je potvrzený a již dlouhá léta je navíc využíván ve zdravotnictví u pacientů s chronickými otoky končetin. A z pohledu sportovce zvýšený žilní návrat sice přímo neovlivní úroveň výkonu, ale může prý zefektivnit srdeční funkci a zvýšit srdeční výkon, což už ke zvýšení výkonnosti vede.
Použití kompresních podkolenek je ale široké a využijete je u všech sportovních disciplín, kde se postává, skáče, běhá či jinak zatěžuje svaly dolních končetin. Vychází se zdravotnictví, kde byly používány nejdříve. V České republice jsou velkým propagátorem triatlonisté, kteří podkolenky „dovezli“ ze zámoří a od nichž se podkolenky „naučili“ používat i cyklisté. Využití je však také mimosportovní — bandáž nohou pomůže u všech sedavých zaměstnání, u dlouhého stání nebo dlouhého cestování například v autě nebo letadle za závody. Zdůrazňovat proto benefity podkolenek u problémů s otoky dolních končetin z důvodu žilní insuficience snad po výše zmíněném snad ani nemá smysl...
Výrobců kompresních ponožek je dnes již samozřejmě více. Jedním z těch tradičních je americká značka SLS3, která své podkolenky poprvé prezentovala na havajském IronManu v roce 2007. Podkolenky a kompresní návleky tato společnost vyrábí z funkčního polypropylénu s antimikrobiálními vlastnostmi, který je doplněn nylonem (20 %) a vlákny Spandex (v evropských zemích známý také jako elastan). Ten stojí za trvanlivou elasticitou podkolenek a jen pro zajímavost jsou právě z těchto vláken nejčastěji vyráběny obleky komiksových hrdinů v čele s Batmanem.
Kalifornská firma coby průkopník v této oblasti stojí také za mnohými výzkumy, které jsou dodnes ve spojení s kompresními podkolenkami citovány. Podle odborného článku zveřejněného vědeckým časopisem The British Journal of Sports Medicine, mají kompresní doplňky nejen zvyšovat návrat odkysličené venózní krve z končetin (údajně až o třetinu), ale také bránit otokům a zlepšit odplavování laktátu a tím urychlit regeneraci po těžkém tréninku. Právě zásah do metabolismu laktátu ale zůstává tím, s čímž fyziologové a sportovní lékaři nemohou souhlasit.
Všichni výrobci kompresních podkolenek se shodují v univerzálnosti použití svých výrobků: podkolenky tak můžete využít nejen regeneraci, před výkonem, ale také během výkonu — podkolenky totiž údajně zmenšují svalové vibrace, podporují krevní oběh a jsou prý účinným bojem proti křečím. Vědecká práce zpracovaná na Massey University na Novém Zélandě ale podotýká, že toto pravidlo nemusí fungovat u každého a doporučují proto, aby si každý sportovec vyzkoušel sám, zda mu použití podkolenek více vyhovuje při výkonu pro jeho zlepšení a nebo po něm během regenerace.