KAKTUS BIKE SVATOJURSKÝ MARATÓN, 18.dubna

18.04.2009 20:55

Start do kopce, rychlost, pád, srny, kamenité sjezdy – to byl Kaktus bike.

Z místa bydliště, tedy z Rajhradu, jsme vyrazili v 6:30 hod. a ve Svatém Juru jsme byli v 8:45 hod. (zastavení 2xWC,1xženina kávička). Cesta v pohodičce za velmi nadějného, slunečného počasí. Na místě nás překvapila perfektní organizace v pořadí teprve třetího ročníku svatojurského maratónu. Za startovné 12 euro (pro cizince placeno na místě), jsem mimo výborného pořadatelského zajištění, dostal lahvinku bílého, apartní klobouček, bidon, carbosnack, powerbike tyčinku a v cíli kuřecí prsa a nealko pivko od Zlatýho Bažanta (jak jinak) nebo kofču. Na to, že se má jednat o jeden z menších slovenských závodů, to byl dobrý úvod. Na dlouhé trati, startující v 9:00, bylo oproti loňsku opravdu málo bikerů. Zato na krátké byli pořadatelé zaskočeni počtem účastníků tak, že nezbyly lístky do tomboly. Startoval jsem v 10:00, sluníčko pařilo a před námi více jak 5 km stoupání. Zde se rozdělilo zrno od plev a já se opět mohl přesvědčit, že závodění v první stovce opravdu bolí. V polovičce závodu jsem vzal fest za brzdy abych nepřejel padajícího bikera a poroučel se přes klandry. 45 min. před cílem mě nebezpečně ohrozily srny, takže nedaleko stojící pořadatelé mohli jen vytřeštit oči a potom se s oddechem omluvit, že „za to němožu“. Trať byla opravdu náročná, dlouhá stoupání, kamenité sjezdy, ale jezdivá. 1 km před cílem nás pár zakufrovalo, protože nějaký dobrák utrhl značení (fáborku). Kdyby na tyto srandisty spíkr před startem neupozorňoval, možná by mě to nepotkalo. Cíl byl v příjemném prostředí fotbalového stadionu, kde bylo k dispozici vše potřebné – výdej jídla, myčka, teplé sprchy, šatny.
Bednu na krátké (44 km) obsadili 1.Kostelničák, 2. Škopek (oba Bike team Bratislava), 3. Mosný (Kellys Bicycles). Dlouhou (80 km) vyhráli Fáber (Isako Košice) a Hauser (CK Unicom Team Zvolen), kteří měli stejný čas, třetí pak byl Bíroš z KNAC Ružomberok. Neskutečná smůla potkala favorita dlouhé trati, našeho Karla Hartla. 10 km před cílem, když začal ujíždět na špici, ulomil levou kliku. Šlapáním jednou nohou dojel do cíle nakonec na 5. místě.