Přírodní „dryáky“ proti nachlazení: Zázvor

29.09.2010 06:52

Jelikož trávím velkou část pracovního týdne ve vodě, chytám se jako trus košile všeho, co by mi pomohlo přečkat podzimní sychravé dny bez nachlazení. Jedním z mých velmi osvědčených pomocníků je i jednoduchý a vcelku chutný zázvorový čaj.

I přestože nejsou účinky oddenku zázvoru na náš imunitní systém tak silné jako účinky cibule nebo česneku, je zázvor, přesněji řečeno čaj z něho, osvědčenou a v mnoha zemích po staletí tradiční součástí léčby i prevence nachlazení. Pokud jste stejně jako já „čajový typ“, vsadím se, že přijdete lehce pikantnímu zázvorovému čaji na chuť. Není sice všelékem, za který byl ve starověku na Dálném východě považován, ale i přesto mu nelze odepřít lety prověřené preventivní i léčebné účinky proti sezónnímu nachlazení. Což je sice onemocnění banální, avšak s příjemnou jízdou na kole nebo s během v terénu vcelku neslučitelné. Nejenže ucpaný nos ztěžuje ventilaci během vyšší fyzické zátěže a nekonečné smrkání nás brzdí a znepříjemňuje jízdu, nos máme odřený a všechno je slyšet jakoby z dálky, nemluvě pak o nočním buzení s napůl vyschlými, lepivými ústy a „zabetonovaným“ nosem.

Než však do sebe tedy začnete lít nejrůznější Coldrexy, které vás i díky přítomnosti kofeinu na chvíli nabudí, a tak máte pocit, že se vám zázračně rychle ulevilo, vyzkoušejte obyčejný zázvorový čaj.

Prohřeje i uleví
Zázvorový čaj vás skvěle prohřeje; bezvadně se uplatňuje zvláště v případech, kdy se z kola vrátíte totálně promrzlí a doufáte, že to nebude mít žádné neblahé zdravotní následky. Kromě zmíněných prohřívacích účinků disponuje zázvor také protizánětlivými vlastnostmi a je mírným přírodním antibiotikem, o což se starají nejen fenolické látky gingerol a zingiberin, ale mnoho dalších méně známých sloučenin. Popíjení zázvorového čaje podporuje rozpouštění hlenů a pravděpodobně tlumí rozmnožování tzv. rhinovirů, nejčastějších původců rýmy.
V případě obtíží si jej dopřejte 3x denně (větší množství může u citlivějších jedinců dráždit žaludek). Zvláště v podzimních a zimních měsících je pak vhodné jeho preventivní zařazení do pitného režimu; a tak si jej můžete dopřávat např. s medem a citronem k snídani. Látky obsažené v zázvoru pomáhají mírnit i některé typy bolestí hlavy, což je při lehčích virózách více než vítané. Zázvorový čaj se dobře uplatňuje také při trávicích potížích – zvyšuje sekreci slin a žaludečních šťáv, podporuje tak trávení, mírní nadýmání a křeče.


Že by opravdu všelék?
Zázvor patřil už ve starověku mezi velice ceněná koření a léky. Současná medicína potvrdila zajímavé vlastnosti některých látek v něm ukrytých. Hlavní účinnou látkou obsaženou v zázvoru je gingerol. Tato fenolická látka, jež dodává zázvoru štiplavě citronovou chuť a aroma, s největší pravděpodobností inhibuje růst karcinogenních buněk. V souvislosti s onkologickými onemocněními se zkoumá i jeho pozitivní působení při různých typech nevolností (během chemoterapie, ale i těhotenské nevolnosti, kinetózy atd.). A dokonce se zdá, že by extrakt ze zázvoru mohl pomáhat i při mírnění bolesti při osteoartritidě, ale to jsme se již dostaly od banálního nachlazení k daleko závažnějším onemocněním.

Zázvorový čaj

Zázvorový čaj se připravuje z čerstvého kořene. Ten má tu výhodu, že i v relativním chladu vydrží čerstvý i několik týdnů. Na šálek si většinou vystačíte jen s malým kouskem kořene. Na osobitou chuť je někdy potřeba si zvyknout, čaj obvykle bývá lehce štiplavý. A jak na to?

-Jelikož se malý kousek zázvoru strouhá dosti špatně, tam kde chcete kořen strouhat, jej z části oloupněte a nastrouhejte množství odpovídající asi 1 plné kávové lžičce.

- Nastrouhaný zázvor dejte do většího hrnku a zalijte vařící vodou, dle chuti lze přidat kousek skořice či hřebíčku.

- Nápoj nechte asi 10 minut vylouhovat, pak jej sceďte, do teplého (ne horkého!) čaje přidejte med a dle chuti i šťávu z citronu, pomeranče nebo limetky.

Tip pro nákup
Nevím proč, ale nejlepší zázvor často prodávají vietnamští zelináři; šťavnatý, aromatický, nedřevnatý. Při nákupu vybírejte spíše menší a světlejší oddenky, obvykle bývají šťavnatější a chutí jemnější.